2. Autistická konference se konala, pátek 18.6. – sobota 19.6. 2021
PÁTEK 18. června na Den autistické hrdosti proběhly přednášky lidí na spektru atutismu
a odborníků především na téma hypersenzitivita.
SOBOTA 19. června se uskutečnily workshopy pro lidi na spektru autismu.
Záštitu nad konferencí převzali: Ing. Miloš Růžička – předseda Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas ZHMP, Marta Pečeňová – členka Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením, předsedkyně Odborné skupiny pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS při VVOZP a Michal Roškaňuk, ředitel organizace Adventor a vice prezident EUCAP.
Konference byla určena především pro dospělé a dospívající lidi s autismem, pečující, HR manažery, učitele, budoucí učitele, odborníky a jiné zájemce.
Vzhledem k epidemiologické situaci byl možný jen omezený počet účastníků v prostorách Prague Startup Market. Registrace byla nutná a platná až po zaplacení registračního poplatku.
Registrační poplatek 190 Kč.
Registrace byla otevřena od 25. 5. 2021 od 20h.
Prague Startup Market se nachází v Pražské tržnici, hala č. 24, 2. patro. Je to nejblíže z tramvajové zastávky „Pražská tržnice“. Hned za vstupní bránou do tržnice je vlevo hala 24.
Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7 (hala 24), mapa zde http://www.praguestartupcentre.cz/holesovice/.
Pokud chcete podpořit naše Autistické konference, můžete finanční dar zaslat na účet Nadačního fondu ATYP u Raiffeisen Bank 9756596001/5500, za nějž Vám můžeme vystavit potvrzení a můžete si ho odečíst z daní. Dary půjdou na honoráře pro přednášející.
K ukutečnění 2. Autistické konference byly přípravy v plném proudu už od ledna 2021 a dokonce jsme si v aplikaci Skupiny ČEZ Pomáhej pohybem díky vám vyběhali finanční podporu od ČEZ. Děkujeme ČEZ a Magistrátu hl. m. Prahy, kteří konferenci podpořili grantem. A děkujeme všem, kteří se svým pohybem na grantu od Skupina ČEZ podíleli přes EPP – Pomáhej Pohybem Nadace ČEZ.
Program
Přednášející
Čeští a slovenští sebeobhájci na autistickém spektru pro vás budou společně s odborníky přednášet na 2. Autistické konferenci 18. a 19. června 2021.
Portréty přednášejících nakreslila Dodo.
Studentka střední školy a výtvarnice
Studuje 1. Střední ScioŠkolu, kam se přihlásila, když si uvědomila, že klasický školský systém jí tak úplně nevyhovuje. Mimo školu se zabývá rozličnými projekty, kreslí, dělá merch s vlastními motivy, zajímá se o vědu, zejména epidemiologii, pomáhá v České středoškolské unii, spolupracuje s institucí Paralelní Polis na programu kyborgismu (umělecký směr, který se snaží propojit člověka s technologiemi za účelem rozšíření smyslového vnímání), dělá osvětu o autismu, publikuje v ATYP magazínu, píše a natáčí strašidelné povídky na YouTube, sbírá věci s motivy komiksu W.I.T.C.H. a také pomáhá různým neziskovým organizacím. Když si potřebuje odpočinout, ráda si zahraje Minecraft.
Na 1. Autistické konferenci mluvila o své zkušenosti s učební autonomií a proč podle ní není klasický školský systém jedinou cestou k úspěchu. Také bude mluvit o tom, že Aspergerův syndrom za vhodných podmínek neznamená jen postižení, ale má i spoustu výhod. Její výrok pro reportáž Primy na Mezinárodní den Aspergerova syndromu 18. 2. o tom, že pokud lidé s autismem jsou vychováváni v milující rodině a laskavými lidmi, tak se mohou rozvinout pozitiva autismu, vzbudil veliký ohlas. Dodo svými kresbami dala 1. Autistické konferenci výtvarnou podobu.
Od září 2020 je členkou Poradního orgánu ombudsmana. Její přednášku z 1. Autistické konference si můžete přehrát na YT kanálu ATYP magazínu.
Na 2. Autistickou konferenci svou přednášku nazvala Smysly mého života.
Instagram: Dodoismus369
Procesní specialista v oblasti náboru zaměstnanců
Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity karlovy v Praze. Nyní pracuje v softwarové společnosti SAP, kde už pět let běží projekt Autism at work. Je součástí týmu, který se stará o přijímání nových zaměstnanců. Kromě toho je dlouholetým členem Českého červeného kříže. Na různých akcích učí děti, jak poskytovat první pomoc. Podílí se i na prospěšných charitativních projektech jako je Světluška a Český den proti rakovině. Pro oba projekty koordinuje skupinu dobrovolníků. Spolupracuje také s organizací Amnesty International v projektu Živá knihovna, kdy chodí do škol vyprávět o svých životních zkušenostech. Rád chodí debatovat do různých televizních pořadů k politice a sociální problematice. Je aktivní zástupce lidí na spektru autismu. Pro ATYP magazín píše od roku 2019. Účinkoval v dokumentu SAP Services k projektu Autism at Work a aktuálně ho můžete vidět v novém filmu o zaměstnávání lidí s autismem, který natočil Miroslav Janek a na konferenci bude jeho část poprvé k vidění.
„Podle výzkumů až 80 % lidí na autistickém spektru nemá stálé zaměstnání, což je škoda, protože mnozí z nich jsou kvalifikovaní, loajální a pracovití, ovšem je pro ně obtížné uspět u pracovních pohovorů. Lidé s Aspergerovým syndromem často obtížně udržují oční kontakt, což na personalisty působí nedůvěryhodně,“ řekl na tiskové konferenci 18.2.2020 v Poslanecké sněmovně k Mezinárodnímu dni Aspergerova syndromu.
18. 6. bude ve 14:40 přednášet na téma: Autisté v práci a vliv hypersenzitivity.
Instagram: SimonHlinovsky
Ing. Sylva Šuláková
Biochemička
Vystudovala VŠCHT, obor enzymové inženýrství. Poté studovala Biblickou školu Harvest international ministries. Po absolvování obou vysokých škol pracovala ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Ruzyni na oddělení Molekulární biologie. Zde se zabývala genetickou analýzou kulturních plodin. Po mateřské dovolené pracovala jako farmaceutická posuzovatelka ve Státním ústavu kontroly léčiv, kde schvalovala klinické studie k biologickým léčivům. Je matkou tří synů, z nichž dva mají také Aspergerův syndrom. Aktivně se zapojuje do osvěty autismu. Je jedna ze supervizorek k článkům o autismu v ATYP magazínu. Upozorňuje, jak je důležité znát o sobě, že člověk má autismus, protože lidé, když jsou na autistickém spektru, ale nevědí o tom, neznají své limity, nemohou pak naladit svůj život podle toho, čeho jsou schopni, a to se stalo i jí. Na 1. Autistické konferenci hovořila na závěr bloku Školství.
Od září 2020 je členkou Poradního orgánu ombudsmana. Rovněž je členkou sebeobháhojcovské A komunity při Adventoru.
V televizní reportáži Primy na Mezinárodní den Aspergerova syndromu se vyjádřila k tomu, že Aspergerův syndrom sám o sobě nelimituje řízení vozidla. „Někteří lidé s autismem jsou profesionálními řidiči, protože je to baví a tito lidé důsledně dodržují pravidla. Současně mnoho řidičů neví, že jsou na spektru autismu, dosud neprošli diagnostikou.“
Ve svém volném čase háčkuje pro sebe a blízké šperky a dámské oblečení. Jak sama říká je to nejlepší terapie. Pracovat rukama lidé čím dál více zapomínají.
18. 6. bude ve 14:20 přednášet na téma:
Co dělat, aby autistům nevybuchla z emocí hlava.
Jakub Frnka
Slovenský redaktor ATYP magazínu od roku 2020. Středoškolák, který si ze školy nic nepamatuje a nikdy se tam nic nenaučil. Neumí jíst příborem, neumí cestovat jinak než pěšky, neuklízí, většinu času neví, kde se nachází, je bílý jako upír, přestože každý den venku ujde 9 kilometrů. Vždy má zatažené žaluzie. Když jde ven, nosí sedmikrásku za pravým uchem. Rád kouří dýmky a doutníky. Právě publikuje svou první knihu, hraje a skládá kompozice na klavír, kytaru a housle. Má důkladně nastudované všechny učební materiály, jaké sehnal, týkající se psychologie a podobných věd. S lidmi vychází velmi dobře, přímo výborně, neboť studoval vše, co s nimi souvisí. Pomohl založit stacionář pro osoby na autistickém spektru v SPOSA Martin. Lidé mají tendenci si myslet, že je jiný živočišný druh. Nejmenovaná psychiatrička mu řekla, že i když je kognitivně v elitě lidstva, co se týče „praktické inteligence“, lidé s mentálním postižením jsou na tom mnohem lépe.
Rozhovor s Jakubem vyšel v ATYP Speciálu.
18. 6. bude ve 10:00 přednášet na téma: Rozdíly mezi osobami s ND myšlením a NT populací.
Studentka a výtvarnice
Jedenadvacetiletá studentka filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Obvykle sama sebe pro zjednodušení označuje jako “ujetou kombinací gothika a jazykovědce” s notným zájmem o historii, čtení veškerého fantasy, science fiction a krimi. Mimo to se ve volném čase věnuje historickému šermu, larpu, hraní dračího doupěte, pokuřování vodní dýmky a příležitostně se účastní šermířských vystoupení.
V souvislosti s tématem této konference Veronika pracovala několik měsíců pro neziskovou organizaci Adventor, kde je stále jedním z mnoha dobrovolníků. Příležitostně přispívá do ATYP magazínu, je součástí projektu Autismus není vidět a pracovala jako asistent u chlapce s Aspergerovým syndromem a vážným zrakovým postižením.
Na první konferenci se Veronika věnovala tématu vzdělávání. Ve své přednášce v Bloku Školství se věnovala problematice poddiagnostikovaných osob na autistickém spektru a vlivu, jaký na ně současný systém školství má.
Na 2. Autistické konferenci přednese ve 13:35 téma: Smyslové přetížení u Aspergerova syndromu a hraniční poruchy.
Instagram: Veronika.Rel.Jirasek
Mgr. et Mgr. Adam Táborský
Působí jako psycholog v Psychiatrické nemocnici Bohnice, kde s klienty pracuje i se všímavostí. V Austrálii působil také jako výzkumník pro aplikaci Smiling mind, která všímavost zprostředkovává. Založil projekt Terapie mezi stromy, kde propojuje přírodu a duševní zdraví. Mění stěny za stromy.
Na 1. Autistické konferenci přednášel na téma: Autimus příroda a všímavost.
Téma přednášky 18. června od 13:15:
Vysoká citlivost v partnerství.
Aneta Rahlová, PG Dip.
První redaktorka ATYP magazínu. Spolupracuje s námi už od roku 2016.
Vystudovala pegagogiku a lingvistiku anglického jazyka v Praze, maturitu má ale z grafického designu. Později odešla za magisterským studiem do Velké Británie, kde získala postgraduální vzdělání v oboru psychologie. Aktuálně pracuje jako marketingový specialista, psychologický konzultant a redaktor. Už několik let se věnuje osvětě nejen o PAS, ale i o ADHD, úzkostech a depresích. Neustále se vzdělává, protože si jako vědec uvědomuje, že ani dnes nevíme nic s jistotou a je třeba se stále posouvat a být otevření. Kromě Anglie žila i několik měsíců v Belgii.
V 10: 20 bude přednášet na téma: Smyslová přecitlivělost mě dovedla k diagnostice.
Ing. Eliška Bodláková
Projektová manažerka
Vysokou školu vystudovala v oboru zahradní a krajinná architektura, ale lidi vnímala jako zajímavý studijní materiál už od základní školy. Na střední přestala lidi jenom pozorovat, a začala je též vědecky zkoumat. Intenzivnější zájem o psychologii, mírně též o sociologii a medicínu se rozvinul ale až během studia vysoké školy.
Na autismus narazila zcela náhodou a velmi ji toto téma pohltilo. Během pouhých několika měsíců přečetla všechno o autismu, co sehnala. Téma ji baví už několik let. Vzhledem k nedostatku kvalitních a nepatologizujících informací o autismu, začala dělat druhý podcast o autismu v ČR s cílem na dostupnost i pro lidi se zrakovým či sluchovým postižením.
Ve volném čase ji baví zpracovávání surové ovčí vlny. Tento koníček zahrnuje všechny potřebné činnosti, které z nelibě vonícího lepivého chuchvalce udělají nádherně barevný a nadýchaný svetr.
Pro Nadační fond ATYP připravila několik podcastů o autismu. Všechny si je můžete poslechnout buď na Spotify ATYP magazínu nebo na YT kanálu ATYP magazín.
Na 2. Autistické konferenci bude přednášet ve 10:40 o autistické krizi, meltdownu a shutdownu.
http://eltwins.net/, autoportrét
Jana Adolfová – Pastelková
Ředitelka firmy Famtoys. Ambasadorka ATYP magazínu a tištěného ATYP Speciálu.
1. Autistickou konferenci v září 2020 moderovala. Letos bude moderovat, ale také přednášet v 11:00 na téma: KPZ pro krizové situace z přetížení.
Velký rozhovor s Janou Pastelkovou si můžete přečíst v ATYP Speciálu.
Mgr. Petra Dočkalová
Terénní učitelka.
S radostí o sobě říká, že prázdniny má, kdy chce, a svou školu nosí v kabelce. Již 25 let se pohybuje dnes a denně ve světě učení, vzdělávání. Učení, s ohledem na fungování mozku, učení spojené s myšlením, učení, jako oboustranně obohacující se proces, učení aktivní, vědomé. Vystudovala gymnázium v Jaroměři a posléze při zaměstnání Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové, obor učitelství 1. stupně a speciální pedagogika. Absolvovala mnoho školení a kurzů. Zaměřuje se na neurovědu ve vzdělávání. V roce 2013 prošla kurzem Feuersteinovy metody instrumentálního obohacení. Žije v Náchodě.
Rozhovor s Mgr. Petrou Dočkaloviou jsme publikovali v ATYP Speciálu.
Tématem její přednášky ve 14:00 bude: Vliv emocí na proces učení.
V panelové diskuzi vystoupí i další lidé na spektru autismu.
Například Hana Rosenthal, která studuje malbu na střední umělecké škole designu, a tento rok vytvořila hlavní kresbu pro 2. Autistickou konferenci. Pro ATYP magazín vytváří osvětové komiksy a další kresby.
Rozhovor s ní si můžete přečíst v ATYP magazínu a také další v ATYP Speciálu.
Matěj Kočár,
student 2. ročníku Obecných dějin na ZČU,
který píše pro ATYP magazín satirické texty zesměšňující mýty o autismu.
Mgr. Gabriela Böhmová
Osobní koučka a lektorka
V rámci projektů Nadačního fondu ATYP Autismus není vidět a Autistická konference pomáhá koučinkem a supervizí. Projekt Autismus není vidět I. a II. podpořil Evropský sbor solidarity.
Zatím si můžete přečíst s Gabrielou Böhmovou rozhovor Dnes jde často o přežití rodičů.
Více o ní na webu Osobnikoucka.
Dagmar Edith Holá
V roce 2016 založila Nadační fond ATYP a jeho hlavní aktivitu online ATYP magazín ( v roce 2018 nominován na Křišťálovou lupu).
Díky komunitě okolo ATYP magazínu postupně vytvořila s lidmi na autistickém spektru další projekty: Autistická konference, tištěný ATYP Speciál a projekt Autismus není vidět I. – vítezný projekt Ceny DZS v kategorii Evropský sbor solidarity.
Více o ní na Wikipedii.
WORKSHOPY A PŘEDNÁŠKY V SOBOTU 19 . 6. 2021 pouze pro lidi na autistickém spektru a pečující.
V sobotu 19. června 10:30 – 13:00 Kamila a Petr Kopsovi: Návod na komunikaci. Workshop: Poznání komunikačních typů. Práce s vnitřním tygrem.
Kamila a Petr Kopsovi se věnují problematice komunikace a vztahů rodič – dítě – pedagog již mnoho let. Jsou autory projektivně diagnostické metody Životní mapy®. Ve světě fungují pod značkou Kops Method® a mají vyškolené lektory nejen u nás, ale i na Slovensku, v Německu, Belgii, Francii a U.A. Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros vydali knihy Tygr dělá uáá uáá a Jak se krotí tygr, které jsou také velmi vhodné pro práci s dětmi s projevy ADHD. Obě knihy se staly bestsellerem a do knihkupectví jde již čtvrtý dotisk. Tygří třídní knihaje skvělým pomocníkem pro pedagogy prvního stupně základních škol a každý rodič by měl vyžadovat její používání ve třídě, kam chodí jejich dítě. V říjnu 2016 vyšla dlouho očekávaná kniha Jak se domluvit s tygrem o komunikaci s dětmi, která je velkým přínosem zejména pro rodiče a pedagogy. A v roce 2017 pak Kniha neobyčejných kouzel, která je funkčním návodem, jak si vylepšit život, jedná se zároveň o knihu příběhovou. A tento rok autorům vyjde kreativní zápisník pro děti pod názvem Zápisník zvědavého tygra.
Rozhovor s Kopsovými jsme publikovali v ATYP Speciálu.
V sobotu 19. června 14:00 – 14:45 Vladimíra Rychlik, DiS – workshop: Automasáž – léčba dotykem.
V pátek 18.6. 15:00 Vladimíra Rychlik, DiS – přednáška o vlivu CBD.
Koučka a masérka. Patří mezi vysoce citlivé lidi a také je na spektru autismu. Rozhovor s ní jsme publikovali v květnu 2021 Pomáhám CBD květy unaveným rodičům a lidem s vysokou citlivostí.
15:00 – 15: 25 Přednáška Institutu pro vysokou citlivost: Jak se definuje vysoká citlivost jako rys osobnosti, která je něčím jiným než projevem hypersenzitivity u autismu?
Výzkumy hovoří o 20% vysoce citlivých lidech v populaci. Zakladatelé Institutu pro vysokou citlivost chtějí přinášet informace o vysoké citlivosti jako rysu temperamentu a podporovat vysoce citlivé lidi na jejich cestě. Jedním z nich je psycholog Ondřej Fafejta a marketingová manažerka Jitka Háková.
15:30 – 16:15 Michaela Cmíralová: workshop Mindfulness.
„Snažit se o klid v budoucnosti, znamená najít klid v tomto okamžiku.“ I když se cítíme zahlcení, cestou nemusí být utéct k něčemu dalšímu, ale dokázat s naším prožitkem být… a k tomu si vyzkoušíme jednoduché cvičení.
Michaela se roky zabývala buddhistickou meditací vipassana, měla a stále má své meditační učitele. Učila se také o šamanských přístupech k péči o člověka a v tuto chvíli studie psychologiii a je v psychoterapeutickém výcviku. Je zakladatelnou platformy Sebeškola, který nabízí seberozvojové programy.
Více o ní najdete na jejím webu.