Přednášející

Čeští a slovenští autističtí sebeobhájci už brzy pro vás budou společně s odborníky přednášet na 2. Autistické konferenci.

Přípravy 2. Autistické konference jsou ale v plném proudu už od ledna 2021.

2. Autistická konference se připravuje. Vzhledem k epidemiologické situaci čekáme, zda ji budeme moci uskutečnit v červnu 2021.

7. 9. 2020 byli na 1. Autistické konferenci ve Škodově paláci v Podnikatelském a inovačním centru oceněni tři sebeobhájci.

Sebeobhájkyní roku 2020 za lidi na spektru autismu se staly: výtvarnice, studentka VŠ a redaktorka ATYP magazínu Veronika Rel Jirasek a Dodo (vl. jménem Kateřina Doudová), 16letá středoškolačka, která konferenci dala výtvarnou podobu, píše a kreslí pro ATYP magazín a od září 2020 se stala členkou poradního týmu ombudsmana za lidi na spektru do 18 let.

Za sebeobhájce byl oceněn Mgr. Šimon Hlinovský, který pracuje v rámci programu Autism at Work v SAP Services a předává své zkušenosti prostřednictvím ATYP magazínu. „Jsem rád, že jsem dostal příležitost promluvit na konferenci a říct všechno, co jsem chtěl. A navíc mě mile překvapilo, že jsem byl i oceněn. Celá konference se výborně vydařila,“ říká s úsměvem 30letý Šimon Hlinovský.

Ceny předali Marta Pečeňová, členka Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS a za ATYP magazín Dagmar Holá, za Výbor pro zdravotnictví ZHMP Ing. Miloš Růžička a certifikát předal za Adventor Michal Roškaňuk. Více v článku v ATYP magazínu.

Dodo

Studentka střední školy a výtvarnice

Studuje 1. Střední ScioŠkolu, kam se přihlásila, když si uvědomila, že klasický školský systém jí tak úplně nevyhovuje. Mimo školu se zabývá rozličnými projekty, kreslí, dělá merch s vlastními motivy, zajímá se o vědu, zejména epidemiologii, pomáhá v České středoškolské unii, spolupracuje s institucí Paralelní Polis na programu kyborgismu (umělecký směr, který se snaží propojit člověka s technologiemi za účelem rozšíření smyslového vnímání), dělá osvětu o autismu, publikuje v ATYP magazínu, píše a natáčí strašidelné povídky na YouTube, sbírá věci s motivy komiksu W.I.T.C.H. a také pomáhá různým neziskovým organizacím. Když si potřebuje odpočinout, ráda si zahraje Minecraft.

Na 1. Autistické konferenci bude mluvit o své zkušenosti s učební autonomií a proč podle ní není klasický školský systém jedinou cestou k úspěchu. Také bude mluvit o tom, že Aspergerův syndrom za vhodných podmínek neznamená jen postižení, ale má i spoustu výhod. Její výrok pro reportáž Primy na Mezinárodní den Aspergerova syndromu 18. 2. o tom, že pokud lidé s autismem jsou vychováváni v milující rodině a laskavými lidmi, tak se mohou rozvinout pozitiva autismu, vzbudil veliký ohlas. Dodo svými kresbami dala 1. Autistické konferenci výtvarnou podobu. 

Instagram: Dodoismus369 

Mgr. Šimon Hlinovský

Procesní specialista v oblasti náboru zaměstnanců

Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity karlovy v Praze. Nyní pracuje v softwarové společnosti SAP, kde už pět let běží projekt Autism at work. Je součástí týmu, který se stará o přijímání nových zaměstnanců. Kromě toho je dlouholetým členem Českého červeného kříže. Na různých akcích učí děti, jak poskytovat první pomoc. Podílí se i na prospěšných charitativních projektech jako je Světluška a Český den proti rakovině. Pro oba projekty koordinuje skupinu dobrovolníků. Spolupracuje také s organizací Amnesty International v projektu Živá knihovna, kdy chodí do škol vyprávět o svých životních zkušenostech. Rád chodí debatovat do různých televizních pořadů k politice a sociální problematice. Je aktivní zástupce lidí na spektru autismu. Pro ATYP magazín v roce 2019 napsal několik článků. Účinkoval v dokumentu SAP Services k projektu Autism at Work a aktuálně ho můžetě vidět v novém filmu o zaměstnávání lidí s autismem, který natočil Miroslav Janek a na konferenci bude jeho část poprvé k vidění.

Podle výzkumů až 80 % lidí na autistickém spektru nemá stálé zaměstnání, což je škoda, protože mnozí z nich jsou kvalifikovaní, loajální a pracovití, ovšem je pro ně obtížné uspět u pracovních pohovorů. Lidé s Aspergerovým syndromem často obtížně udržují oční kontakt, což na personalisty působí nedůvěryhodně,“ řekl na tiskové konferenci 18.2.2020 v Poslanecké sněmovně k Mezinárodnímu dni Aspergerova syndromu.

Instagram: SimonHlinovsky

Ing. Sylva Šuláková

Biochemička

Vystudovala VŠCHT, obor enzymové inženýrství. Poté studovala Biblickou školu Harvest international ministries. Po absolvování obou vysokých škol pracovala ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Ruzyni na oddělení Molekulární biologie. Zde se zabývala genetickou analýzou kulturních plodin. Po mateřské dovolené pracovala jako farmaceutická posuzovatelka ve Státním ústavu kontroly léčiv, kde schvalovala klinické studie k biologickým léčivům. Je matkou tří synů, z nichž dva mají také Aspergerův syndrom. Aktivně se zapojuje do osvěty autismu. Je jedna ze supervizorek k článkům o autismu v ATYP magazínu. Upozorňuje, jak je důležité znát o sobě, že člověk má autismus, protože lidé, když jsou na autistickém spektru, ale nevědí o tom, neznají své limity, nemohou pak naladit svůj život podle toho, čeho jsou schopni, a to se stalo i jí. Na 1. Autistické konferenci bude hovořit v diskusních panelech k tématu Diagnostiky a poddiagnostikování a odpoledne bude s účastníky diskutovat na závěr bloku Školství.

V televizní reportáži Primy na Mezinárdní den Aspergerova syndromu se vyjádřila k tomu, že Aspergerův syndrom sám o sobě nelimituje řízení vozidla. „Někteří lidé s autismem jsou profesionálními řidiči, protože je to baví a tito lidé důsledně dodržují pravidla. Současně mnoho řidičů neví, že jsou na spektru autismu, dosud neprošli diagnostikou.“

Ve svém volném čase háčkuje pro sebe a blízké šperky a dámské oblečení. Jak sama říká je to nejlepší terapie. Pracovat rukama lidé čím dál více zapomínají.

Monika Malachová

Studentka Karolinska Institutet

Před rokem zakončila středoškolské vzdělání a studuje první ročník bakalářský program Biomedicína na Karolinska Institutet ve Stockholmu. Od roku 2017 se aktivně zasazuje o práva lidí s postižením a práva pacientů v psychiatrických nemocnicích. Ve svém volném čase píše blog zaměřený na duševní nemoci a autismus s cílem zvýšit povědomí a informovanost o dané problematice. Blog má taktéž za cíl vybízet k porozumění, přijetí a destigmatizaci a nabízet alternativní pohled na postižení a život s ním. V minulých letech taktéž vedla série přenášek a Q&A sezení pro speciální pedagogy, osobní asistenty a rodiče autistických dětí v rámci PasPoint, z.ú. Od roku 2019 je aktivní v boji proti změně klimatu v rámci hnutí Fridays For Future.

Rozhovor s ní publikoval ATYP v březnu 2020 Ve Švédsku vnímají autismus jako přirozenou variaci a ne poruchu.

Ve Švédsku vnímají autismus jako přirozenou variaci a ne poruchu

Veronika “Rel” Jirásek

Studentka a výtvarnice

Jedenadvacetiletá studentka filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Obvykle sama sebe pro zjednodušení označuje jako “ujetou kombinací gothika a jazykovědce” s notným zájmem o historii, čtení veškerého fantasy, science fiction a krimi. Mimo to se ve volném čase věnuje historickému šermu, larpu, hraní dračího doupěte, pokuřování vodní dýmky a příležitostně se účastní šermířských vystoupení.

V souvislosti s tématem této konference Veronika pracovala několik měsíců pro neziskovou organizaci Adventor, kde je stále jedním z mnoha dobrovolníků. Příležitostně přispívá do ATYP magazínu, je součástí projektu Autismus není vidět a pracovala jako asistent u chlapce s Aspergerovým syndromem a vážným zrakovým postižením.

Na konferenci se Veronika bude věnovat tématu vzdělávání, kteréžto je pro ni, jakožto pro studenta, stále velmi aktuální. Ve své přednášce v Bloku Školství se bude věnovat problematice poddiagnostikovaných osob na autistickém spektru a vlivu, jaký na ně současný systém školství má. Odpoledne má pro vás připravený výtvarný workshop. 

Instagram: Veronika.Rel.Jirasek

Mgr. Jiří Černý

Právník a  publicista

Právník, doktorand Právnické fakulty Univerzity Karlovy, občasný právní publicista, lidskoprávní „prý-aktivista“ (sám by sebe aktivistou neoznačil) a expert na práva lidí se zdravotním postižením. Dva roky byl členem poradního orgánu úřadu veřejného ochránce práv. Po studijní stáži na soudě a výuce práva na gymnáziu působil přes dva roky v korporátní sféře. Následně přešel do oblasti zdravotnického práva a pak do advokacie, kterou ale po jmenování poradcem ombudsmanky opustil, a po expertní činnosti pro hnutí nezávislých kandidátů Praha sobě pro komunální volby zakotvil jako právník sociální služby odborného sociálního poradenství v organizaci Quip, ve které působí souběžně s funkcí poradce a pozicí externího doktoranda. V Quip se zabývá zastupováním klientů před soudy v řízeních o svéprávnosti a související expertní činností jako příprava smluv o nápomoci na míru a další širokou právní podporou.

Mimochodem je i osobou s postižením, což však důsledně odmítá uvádět vedle informací o kvalifikaci, neboť jak uvádí: „Bylo by krásné, správné a žádoucí, kdyby se například v médiích objevovaly osoby s postižením coby experti v různých oborech a byli by dotazováni na svůj vystudovaný obor a nikoli na svůj zdravotní handicap.

Pracuje také v mnoha projektech neziskových organizací, např. donedávna pro NF Světluška, nyní třeba přednášková činnost a lektorství pro organizaci Rytmus.

I v takzvaném volném čase se zajímá o příběhy lidí se ZP, kteří potřebují právní ochranu. Například činností na sociálních sítích, kde se na něj čím dál častěji lidé potřebující pomoc obracejí. Když už je přespříliš vyčerpaný prací, odpočine si čtením odborné literatury z neprávních oborů, komponováním hudby, ale také se věnuje vaření. S nadsázkou říká: „Věnuji se experimentům v kuchyni vytvořit zdravé nízkokalorické jídlo, které zasytí, a přitom se na něj bude člověk těšit, i když nemá hlad. Stále mám šanci být první na světě.“

Velký rozhovor s Jiřím Černým o právech lidí s postižením: Rasismus si média už nedovolí, výzvy k segregaci žáků s postižením ano

Mgr. Adéla Chmelová


 
Vystoupí v bloku Zaměstnávání lidí s PAS s tématem: Skryté lidské poklady, aneb co přináší firmě inovativního lidé s autismem.
Michal Roškaňuk
 
Ředitel organizace Adventor
Vystoupí v bloku Zaměstnávání lidí s PAS s tématem: Každá firma potřebuje autistu.
Vladimíra Prokajová
 
Zástupce lidí s PAS: Jak přizpůsobit práci lidem na spektru autismu. 
Vystoupí v bloku Zaměstnávání lidí s PAS spolu s Vierou Hincovou: Jak přizpůsobit práci lidem na spektru autismu. 
Společně také od 16h povedou workshop: Komunikace s lidmi na spektru.
Mgr. Věra Hincová
 
Manažerka A Centra a předsedkyně HANS o.s. 
Vystoupí v bloku Zaměstnávání lidí s PAS spolu se zástupkyní lidí na spektru Vladimírou Prokajovou: Jak přizpůsobit práci lidem na spektru autismu. 
Společně s Vlaďkou Prokajovou povedou také od 16h workshop: Komunikace s lidmi na spektru.
 
Zatím si můžete přečíst s Vierou Hincovou rozhovor v ATYP magazínu Školy musí dovolit veřejnou kontrolu, navrhujeme nezávislého mediátora.
 
PhDr.  Zuzana Oravcová
 

Koučka, byznys terapeutka a psychoterapeutka. Autorka programu EmMotivo, předsedkyně Autis 

Vystoupí v bloku Zaměstnávání lidí s PAS s tématem: Člověka na spektru nezměníme, můžeme ho poznat a porozumět mu. Duševní zdraví ve firmách. 

Koučka, biznis terapeutka a psychoterapeutka.

Je biznis terapeutka a koučka s 20-letou praxí. Sama je zamestnávateľom. Zamestnává 25 ľudí. Denne se pohybuje na pôde poradenstva, koučingu, biznis terapií a konzultingu. Na workshopoch dokáže citlivými certifikovanými metódami vyťažiť pre jednotlivca a firmu maximum. Má za sebou reálne výsledky. Vytvorila svoj vlastný autorský program EmMotivo. Pomáha firmám z biznis prostredia odhaliť pôvod vzniku rôznych emócií a presvedčení, ktoré brzdia výkon a rušia potrebný flow. Certifikovanými metódami dokáže priniesť zamestnancom mentálnu úľavu v súkromí, prirodzene potrebnú na zvládnutie pracovného náporu v tíme. Realizuje vo firmách EAP (Employee assistance program), kde prepája rodičovské, partnerské a pracovné zručnosti, poukazuje na ich previazanosť v každodennom živote doma aj v práci.

Založila občianske združenie Autis, špecializované zariadenie pre deti predškolského veku s autizmom a základnú školu pre žiakov s autizmom. Vytvorila a realizuje pilotný program inklúzie detí s VA a detí s AS v bežnej základnej škole. Denne pracuje s deťmi s PAS na terapiách individuálne aj skupinovo pri rozvíjaní sociálno komunikačných zručností.

Pre dospelých ludí s Aspergerovým syndrómom poskytuje psychoterapeutickú intervenciu, poradenstvo, podporu a pomoc v náročných životných situáciach. Pre HR, ktorí sa dostávajú do styku so záujemcami o zamestnanie resp. už majú v tíme ľudí s autistickým spektrom realizuje Workshop „AUTISTA/ASPERGER V PRÁCI“.

web ZuzanaOravcova.sk

Mgr. Gabriela Böhmová
 
Osobní koučka a lektorka
 
V rámci projektu Nadačního fondu ATYP Autismus není vidět pomáhala koučinkem a supervizí. Projekt podpořil Evropský solidární sbor.
Zatím si můžete přečíst s Gabrielou Böhmovou Dnes jde často o přežití rodičů.
 
 

Mgr. et Mgr. Ivana Smítková

Psycholožka a předsedkyně Akademie nadání, z.s. (ANA)

Absolvovala Západočeskou univerzitu v Plzni, Fakultu pedagogickou a Univerzitu Karlovu, Filozofickou fakultu v Praze, kde za diplomovou práci „Dvojí výjimečnost v pedagogicko-psychologické praxi“ obdržela Cenu profesora Zdeňka Matějčka. Pracovala v pedagogicko-psychologické poradně jako psycholog a krajský koordinátor péče o nadané děti. Nyní provozuje vlastní praxi a příležitostně vede přednášky a semináře pro studenty, pedagogy a výchovné poradce se zaměřením na problematiku nadaných dětí a tzv. „dětí s dvojí výjimečností“, zejména nadaných dětí s Aspergerovým syndromem. Je spoluzakladatelkou a dlouholetou předsedkyní neziskové organizace ANA, která se zaměřuje na poradenství a odbornou pomoc v oblasti diagnostiky, komunikace se školskými zařízeními a dlouhodobou péči pro nadané děti s určitým hendikepem (nejčastěji specifickými poruchami učení, poruchou pozornosti a aktivity a poruchami autistického spektra). Tento spolek usiluje o to, aby se i tyto děti mohly vzdělávat a osobnostně rozvíjet adekvátně jejich individuálním schopnostem, potřebám i omezením. ANA vytváří prostředí pro terapeutické vedení a trávení volného času a pořádá řadu pravidelných kroužků i příležitostných akcí.

Na konferenci přednese téma: Jak probíhá diagnostika PAS a co přináší pozitivního.

Mgr. Adam Táborský, působí jako psycholog v Psychiatrické nemocnici Bohnice, kde s klienty pracuje i se všímavostí. V Austrálii působil také jako výzkumník pro aplikaci Smiling mind, která všímavost zprostředkovává.  Založil projekt Terapie mezi stromy, kde propojuje přírodu a duševní zdraví. Mění stěny za stromy.

Téma přednášky od 13:45: Všímavost, příroda a autismusStudentský spolek AGORA při Pedagogické fakultě UK Praha

Budoucí učitelé představí nový projekt o inkluzi.